w Gdańsku, Polska
Projekt badawczo-treningowo-edukacyjny, pt. „Wpływ specjalnych ćwiczeń w ciąży i po porodzie metodą ciągłą o umiarkowanej intensywności (MICT) oraz metodą interwałową o wysokiej intensywności (HIIT) na zmiany w wybranych biologicznych, funkcjonalnych i psychologicznych markerach powikłań i dolegliwości ciążowych oraz chorób cywilizacyjnych u matek i ich dzieci”, realizowany jest w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.
W ostatnich latach publikowanych jest wiele prac dowodzących, że regularne ćwiczenia w okresie okołoporodowym prowadzą do korzyści zdrowotnych dla matki i dziecka. Niemniej jednak, wyniki tych badań dotyczą głównie wysiłku fizycznego o niskiej lub umiarkowanej intensywności.
Dzięki równoległej realizacji dwóch programów treningowych HIIT i MICT realizowanych u kobiet w ciąży i po porodzie, odpowiemy na otwarte do tej pory pytanie, na ile poziom intensywności ćwiczeń w okresie perinatalnym ma znaczenie w utrzymaniu prawidłowego przebiegu ciąży, porodu i połogu oraz stan zdrowia dzieci. W myśl holistycznego podejścia do zdrowia, we współpracy z ekspertami z innych dyscyplin naukowych analizujemy zarówno wybrane biologiczne i funkcjonalne, jak i psychologiczne parametry kobiet. Następujące w nich zmiany powysiłkowe badamy na poziomie fizjologicznym, biochemicznym i molekularnym. Przedmiotem analiz są zarówno natychmiastowe efekty pojedynczej sesji ćwiczeń, jak i efekty długoterminowe, następujące po zakończeniu poszczególnych mezo- i makrocykli specjalnych programów HIIT i MICT.
Program „HIIT Mama” oparty jest na wieloletnich badaniach naukowych i doświadczeniach praktycznych z projektu FemFit, prowadzonych w AWFiS w ramach szerokiej współpracy międzynarodowej. Projekt HIIT Mama realizujemy zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO, 2020) oraz Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG, 2020) na temat aktywności fizycznej kobiet w ciąży i po porodzie.
Koordynatorem projektu jest dr hab. Anna Szumilewicz, prof. AWFiS
Okres realizacji: styczeń 2021 – sierpień 2031
Zgoda Komisji Bioetycznej przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku nr KB – 8/21
Rejestracja w Międzynarodowym Rejestrze Badań Klinicznych:
Więcej informacji o metodyce badań:
Część zadań projektu HIIT Mama realizowanych jest w ramach projektu „Wpływ prozdrowotnych ćwiczeń metodą interwałową o wysokiej intensywności (HIIT) na zmiany w poziomie iryzyny oraz innych wybranych markerach homeostazy węglowodanowej i lipidowej u kobiet ciężarnych”, współfinansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu Miniatura (15.12.2021- 14.12.2022).